Огляд конкурсу від Чугайстра

П’ятниця, 29 квітня 2011 г.

Ну, то слухайте глаголи мої про конкурс осей grin!

Отож, якщо піднятися на висоту лаврської дзвіниці, і звідти поглянути на конкурс "Золота мантикора", можна побачити наступне.

По-перше, конкурс відразу взяв доволі високу планку, що само по собі не може не тішити.

По-друге, судячи з конкурсних творів, можна сміливо стверджувати, що українській фантастиці таки бути, хто б там і скільки б не ридав на різних форумах у мережі. Є потенціал, є автори і є бажання працювати.

По-третє, відрадно, що автори перебувають у творчому пошуку, сподіваюся, що розмови про "нову хвилю" не залишаться лише розмовами.

Тепер опустимося поверхом нижче й подивимося, над чим би варто ще попрацювати.

По-перше, інтелектуальний багаж творів. Твір має збагачувати читача, давати йому інформацію для роздумів (якщо, звісно, автор свідомо не пише чтиво, призначене для приємного згаювання часу). Тому зазвичай написанню серйозних творів передує теоретична підготовка, або, простіше кажучи, робота з літературою та джерелами. Чого дуже бракувало на конкурсі. На думку більшості авторів, самого літературного таланту достатньо, щоб створити шедевр. В реалістичній літературі, може, й так, але фантастика – жанр складніший, тут головне – гра розуму. І не важливо, чи це фентезі, чи НФ. Про драконів і витязів з мечами читати так само нецікаво, як і про зоряні битви й божевільних роботів. Тому що все це – антураж, у сучасній фантастиці – елемент декору. Задумаймося, скажімо, в чому секрет популярності творів Толкіна, Говарда чи Сапковського? Відповідь одна: ці автори глибоко і всебічно знали історію, філологію, філософію і т. п., але, головне, будували свої твори НА РЕАЛЬНІЙ ОСНОВІ, тобто, за великим рахунком, НІЧОГО НЕ ВИГАДУВАЛИ! Простіше кажучи, за фантазією мають стояти ґрунтовні знання автора з різних сфер життя. На конкурсі ж найчастіше в хід ішли готові фантастичні кліше. Їх треба ламати! (До речі, попри все те, що я висловив авторові "Квітів" (кхм, жодне з зауважень не знімається smile, його оповідання заслужено перемогло – чоловік добряче попрацював з матеріалом, ось вам і результат!).

По-друге, десь вище я вже робив вибірку з усіх конкурсних творів на предмет жанрової приналежності. Вийшло, що більша половина так чи інакше написана в стилі фентезі, магреалізму чи просто химерності. Це не добре і не зле, а свідчить лише про те, що й у фантастиці ми наразі не знаємо, куди рухатися далі. Втім, не скажу, що ситуація видається мені цілком нормальною: НФ продовжує залишатися в загоні, відчувається гострий брак містичних творів… Біда з гумористичною фантастикою…

По-третє, - і це характерно для більшості творів, - кострубата мова написання. В першу чергу, звісно, русизми чи то пак росіянізми. В ході конкурсу відгриміли грандіозні дискусії, які, сподіваюся, принесуть свої плоди. Але тим авторам, які всерйоз хочуть удосконалити свої знання з української мови, настійливо рекомендую обзавестися електронним рос.-укр. словником – звичайним (а краще кількома різними) і сталих виразів (їх є вдосталь у мережі), а відтак узятися за переклад творів з російської. Цим ви уб'єте кількох звірів: гарантовано вдосконалите мовлення й водночас збагатите україномовну фантастику новими перекладами.

Зійдемо ще на поверх униз і подивимося на конкурс очима учасника. Тут усе виглядає погано і дискримінаційно. В обсязі обмежують, у часі також, у темі тим більше, навіть висловитися від душі не дають. АЛЕ! Давайте задумаємося, навіщо він узагалі, цей конкурс? Якщо просто для того, щоб була можливість час від часу пропихати свої твори у друк – я замовкаю. Якщо ж для вдосконалення мистецтва письменника, тоді нема чого ридати! Будь які балачки про неможливість убгати думку в скількись там тисяч знаків – повна маячня. Пригадайте: "Стислість – сестра таланту". Хайям умудрявся вміщати цілі блоки думок у чотирирядкові рубаї (причому з римою!), японці взагалі додумалися до трирядкових хокку. Отож конкурс, як я його розумію, це виклик майстерності автора й водночас шлях до її вдосконалення. Відтак обмеження розміру цілком нормальне. Я піду далі, хоч мене зараз почнуть обережно, але сильно… можливо, ногами… АЛЕ! Варто було б і теми звужувати. Певен, що це значно швидше привело б до нових творчих знахідок, а там, гляди, й до нової хвилі. А ще б я запропонував і жанровий спектр звужувати – щоб одні напрями не розвивалися за рахунок дискримінації інших. Можна ж зробити все цивілізовано: скажімо, один конкурс присвятити фентезі, другий НФ, третій – містиці і т. п. Або ввести номінації, чи що?

Тепер про оцінювання творів. На відміну від самосудної Фортеці Мантикора має ту перевагу, що крім самосуду тут є й експертне журі. Думка якого, до речі, практично не збігається з думкою конкурсантів (див. результати голосування першого туру й переможців другого туру). Оскільки на вибір журі ми вплинути не в змозі, можна б удосконалити голосування першого туру. В принципі рекомендацій я давати не буду, оскільки вже висловлювався з цього приводу, колеги дружно мене покритикували й розійшлися, забувши запропонувати хоч щось взамін. Хіба лише одне доповнення-міркування, яке дотикається до попередньої думки щодо звуження жанрів конкурсу. Можливо, на оцінювання трохи впливає і жанр твору. Скажімо, якщо б мені довелося вибирати між двома творами – фентезі чи НФ, я б вибрав другий, просто через власні уподобання. А це вже тенденційний підхід. Відповідно, якщо більшість авторів на конкурсі віддає перевагу фентезі, то автори НФ опиняються у двозначному становищі. Однак якби жанр був звужений (скажімо, тема "Релікт", жанр фентезі), ця проблема автоматично усунулася б, усі автори опинилися б у рівному становищі.

Ага, колега Сергій ще згадував про етнофентезі. На жаль, нема в нас іще цього відгалуження, хоча воно в муках зароджується. Знову ж таки, багато авторів ідуть торованими стежками: перерядити Конана в Іллю Муромця, додати дракону ще кілька голів і перехрестити його на Змія-Горинича, зробити чаклуна характерником чи мольфаром – і готово. Але ж як це прикро! Наша-бо міфологія така багатюща й така цікава, що – ось вона, нова хвиля! Але є одна проблема: з нею ще потрібно ознайомитися. І не на рівні "Интересной газеты", а з першоджерел. На щастя, існують цілі томи українського фольклору, зокрема демонології, часто навіть в мережі зустрічаються. Була б охота за них узятися!

А тепер спростовуйте тут написане. І навзаєм пропонуйте щось своє.

Завмираю в очікуванні…

Вітаємо переможців!

Вівторок, 26 квітня 2011 г.

Отже, за результатами роботи експертного журі, в двох мовних лігах, переможцями стали:

Велика Залізна Мантикора - оповідання "Квіти богині Макоші"

Три Залізні Мантикори:

"Поражение колдуна" (рос. ліга)
"Вселенська справедливість"
"Люди, як фіги"

Дипломи конкурсу (10 дипломів):

"Ф" (рос. ліга)

"Тетушка" (рос. ліга)

"Убить зверя" (рос. ліга)

"Возвращение" (рос.ліга)

"На благо всего живого" (рос.ліга)

"Ви ніколи не повернетесь"

"Ворота в небо"

"Чистовичок"

"Доки не пробудить мене голос твій"

"Мама житиме"

Усі 14 оповідань планується включити в перше число альманаху.

Вручення нагород відбудеться в червні 2011 року на фестивалі Карпатська Мантикора.

Результати авторського туру можна продивитися тутФінал!

Неділя, 10 квітня 2011 г.

До фіналу вийшли такі оповідання:

Група 1

Відображення
Ворота у небо
Вселенська справедливість
Квіти богині Макоші
Олеся
Пастораль

Група 2

Ви ніколи не

повернетесь

Вічно молоді
Дужче від пітьми
Острів та гори
У серці гір
Чистовичок

Група 3

Доки мене не

пробудить голос твій

Легенда про шовкову косицю
Люди як фіги
Мама - житиме
Мольфа
У затінку спочилих квіток

Група 4

Коли оживають

щезники

Легенда про українців
Мої пригоди
Одного разу у Тибеті…
Пришепники
Хто любить, той знає

Тексти цих оповідань буде надіслано експертному журі.

Авторство буде відкрито тільки після завершення туру журі.

Бажаємо успіхів нашим фіналістам.


Голосування завершено

Неділя, 10 квітня 2011 г.

Пані та панове, шановні автори.

Голосування учасників завершено. Його підсумки будуть оприлюднені близько полудня.

Upd. [Сергій Торенко, 12.25] Тільки дістався до комп'ютера. Зараз підбиватиму підсумки. Список фіналістів буде вивішено найближчим часом.

Останні дні голосування

П’ятниця, 8 квітня 2011 г.

Завтра останній день голосування.

Отже вичитуйте свої групи і надсилайте топи.

Свої топи слід надсилати на адресу manticore@starfort.in.ua або на starfortess@i.ua

Нагадуємо, роботи, автори яких не проголосували, будуть зняті з конкурсу і не допущені у фінал. Не відкладайте усе на останні години та будьте уважними.

Авторам які не проголосували, розіслано нагадування.